A magyarországi iskolák elleni bombafenyegetések az Iszlám Államtól is eredhetnek
A történelmi tapasztalatból kiindulva elhamarkodott döntés lenne nem követni le az ISIS szálat is.
Az amerikai erők mintegy 500 fővel napokon belül felújítják hadműveleteiket Kelet-Szíriában az Iszlám Állam (IÁ) dzsihadista szervezet ellen – jelentette be Kenneth McKenzie tábornok, a Középső Parancsnokság vezetője szombaton Bahreinben, a Manama Dialogue elnevezésű biztonságpolitikai konferencia záró napján.
Az IÁ 2014-től kezdődően Szíria és Irak egy jelentős részét ellenőrzése alá vonta, de mára csaknem az egész területet elveszítette az ellene összeállt nemzetközi katonai koalíció hadműveleteinek következtében. Abu Bakr al-Bagdadit, aki kezdettől fogva a dzsihadisták „kalifátusának” élén állt, októberben ölték meg az amerikai erők. Mindezek ellenére még mindig veszélyesnek tartják a szervezetet.
Donald Trump amerikai elnök tavaly decemberben bejelentette, hogy az Egyesült Államok kivonja erőit Szíriából, ami megrökönyödést váltott ki szövetségeseiből. Később közölte, hogy egy kis létszámú kontingenst mégis hátrahagy az ország északkeleti részén, hogy megakadályozza az IÁ megerősödését, az olajmezők megtámadását.
McKenzie tábornok most újságíróknak elmondta, hogy a mintegy 500 katona az Eufrátesztől keletre, Deir ez-Zór várostól Haszakéig és egészen az ország északkeleti sarkáig műveleteket fog végrehajtani a következő hetekben. Az amerikaiak korábbi helyi szövetségesükkel, a Szíriai Demokratikus Erők (SDF) nevű fegyveres lázadószervezettel fognak együttműködni - tette hozzá.
Az SDF gerincét az YPG nevű kurd milícia adja, amely ellen a török hadsereg offenzívát indított október elején Szíria északi részén, mert az IÁ mellett ezt is terrorszervezetnek tekinti, és fenyegetésnek Törökországra nézve.
(MTI)